« powrót

Czym jest Papierowy Teatr Kamishibai

Czym jest teatrzyk obrazkowy Kamishibai?

Teatr obrazkowy

Kamishibai (jap. kami – papier, shibai - sztuka) oznacza teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji.
Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem (37x27 cm) oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę, – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych - w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.
Kamishibai może być używany z powodzeniem w domu jak i w bibliotekach, księgarniach, szkołach, przedszkolach czy dziecięcych oddziałach szpitalnych, zarówno w pomieszczeniach jak i w plenerze. Jest lekki i łatwy do transportu.


Seans Kamishibai, Japonia, lata 20-te XX wieku.

Magiczna skrzynka

Kartonowe plansze opowiadają historię, każda ilustracja odpowiada kolejnemu fragmentowi opowiadania. Na przedniej stronie karty odwróconej w stronę publiczności widnieje ilustracja, tył karty zawiera tekst, który czyta opowiadający oraz czarno-biały podgląd ilustracji, którą widzi publiczność. Tył parawanu jest bowiem pusty, tak aby osoba opowiadająca mogła czytać tekst.
Parawan może stać na jakimkolwiek podwyższeniu czy stole na wysokości oczu widowni.
Karty z ilustracjami wślizguje się w okienko parawanu (jap. butai - scena) zamykanego i otwieranego z przodu przy pomocy dwóch
lub trzech przysłon, które po otwarciu stanowią jego podpórki i zapewniają stabilność.

Parawan Kamishibai stanowi oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę publiczności. W ten sposób opowieść zdecydowanie wyodrębnia się z otaczającej rzeczywistości.
W przeciwieństwie do przewracanej kartki w książce, ilustracje Kamishibai pojawiają się przed odbiorcą, tworząc integralną całość. W zależności od opowiadanej fabuły zmiana ilustracji może być szybsza lub wolniejsza, ilustracja może być pokazywana dłużej,
aby wzmocnić suspens lub można do niej powrócić kilkakrotnie.
Różne tempo zmian ilustracji to charakterystyczna cecha Kamishibai, dająca wrażenie ruchu jak w animowanym filmie. Przećwiczenie przedstawienia przed lustrem pomaga w odpowiedniej adaptacji teksu do ilustracji.


Walory dydaktyczne

Kamishibai jest doskonałym narzędziem ułatwiającym naukę czytania i opowiadania, najmłodszym może pomóc w nauce alfabetu czy składania sylab w wyrazy.
Gotowe plansze ze specjalnie przygotowanymi bajkami i ilustracjami można dobierać w zależności od wieku grupy dla której wystawiane jest przedstawienie.


Zabawa w teatr

Wykorzystując zasadę teatru obrazkowego dzieci mogą również same wymyślać i ilustrować własne opowiadania lub ilustrować znane bajki. Wszystko zależy od inwencji prowadzącego zajęcia, rodzica, opiekuna.
Dzieci wykorzystując "magiczną skrzynkę” mogą same bawić się w teatr: wymyślają opowiadanie, piszą scenariusz, czytają/opowiadają a swoim przedstawieniom nadają indywidualny charakter dodając efekty dźwiękowe, muzyczne czy świetlne.
Przedstawienia Kamishibai są doskonałą pomocą dydaktyczną w przedszkolu czy szkole oraz są świetną formą zabawy w domu, świetlicy, bibliotece, zabierając uczestników w podróż do magicznej krainy teatru i literatury równocześnie.


Kamishibai na Zachodzie

Dla Zachodu Kamishibai odkryła w latach siedemdziesiątych Édith Montelle, bibliotekarka, propagatorka sztuki opowiadania, szefowa kolekcjiLe Miel des Contesszwajcarskiego wydawnictwa Slatkine. Montelle jest również autorką podręcznika na temat sztuki KamishibaiLa boîte magique(Magiczne pudełko).  Montelle od lat szkoli bibliotekarzy i nauczycieli w sztuce opowiadania przy pomocy obrazkowego teatru kamishibai..Partnerzy:
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne qlturka.pl dziecko i kultura
Dofinansowanie: